Co to jest bruksizm?
Bruksizm – patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujący najczęściej w nocy. Choroba bruksizmu polega na podświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z bruksizmem są nawet kilkakrotnie większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, może to prowadzić do poważnych uszkodzeń.
Nieleczony bruksizm może doprowadzić do:
- przewlekłych stanów zapalnych przyzębia
- zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych
- uporczywych bólów głowy, karku i kręgosłupa
- rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie
- całkowitego lub częściowego starcia koron zębowych
Przyczyny bruksizmu
Wśród przyczyn bruksizmu wyróżnia się:
- wady zgryzu
- braki zębowe
- nieprawidłowe kontakty na źle wyprofilowanych wypełnieniach
- wadliwe ukształtowanie powierzchni koron, mostów lub protez
- zakażenia pasożytnicze
- nadmierny stres i nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych
- zaburzenia lękowe : fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy zaburzenia z dawnej kategorii nerwic
- nawykowe, długotrwałe żucie gumy lub żucie jednostronne
Leczenie bruksizmu
Leczenie bruksizmu polega na ustaleniu i wyeliminowaniu jego przyczyny oraz na dobraniu odpowiedniej formy terapii. Każdy pacjent z bruksizmem powinien być traktowany indywidualnie, gdyż choroba ta manifestuje się w różny sposób, w zależności od czasu trwania schorzenia.
Wyróżnia się leczenie:
- Leczenie polegające na interwencji lekarza stomatologa, który naprawia szkody w jamie ustnej powstałe w wyniku parafunkcji- rekonstruuje starte zęby, a następnie wykonuje pacjentowi specjalną relaksacyjną nakładkę – szynę, którą trzeba nosić w nocy.
- Leczenie bruksizmu botoksem powoduje czasowe zmniejszenie aktywności mięśni żwaczy oraz powoduje ich obkurczenie i rozluźnienie. Toksyna botulinowa podana w miejsca największego napięcia ogranicza pracę mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie szczęki oraz zgrzytanie zębami, doprowadza to do eliminacji nieprawidłowych nawyków pacjenta. Botoks jest kompleksowym uzupełnieniem terapii szynami, bądź w niektórych przypadkach leczeniem wystarczającym.
- W zaawansowanym stadium choroby leczenie bruksizmu wymaga skojarzonego współdziałania lekarzy różnych specjalności – stomatologów zachowawczych, ortodontów, protetyków, chirurgów szczękowych, medycyny estetycznej, a także fizjoterapeutów i psychologów.
W naszej klinice leczenie stomatologiczne jest wspomagane przez zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutów, co daje kompleksowe rezultaty terapii.