Bruksizm – patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujący najczęściej w nocy. Choroba bruksizmu polega na podświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z bruksizmem są nawet kilkakrotnie większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, może to prowadzić do poważnych uszkodzeń.
Nieleczony bruksizm może doprowadzić do:
Wśród przyczyn bruksizmu wyróżnia się:
Leczenie bruksizmu polega na ustaleniu i wyeliminowaniu jego przyczyny oraz na dobraniu odpowiedniej formy terapii. Każdy pacjent z bruksizmem powinien być traktowany indywidualnie, gdyż choroba ta manifestuje się w różny sposób, w zależności od czasu trwania schorzenia. Niekiedy więc leczenie ogranicza się jedynie do interwencji stomatologa, która naprawia szkody w jamie ustnej powstałe w wyniku parafunkcji, a następnie wykonuje pacjentowi specjalną relaksacyjną nakładkę – szynę, którą trzeba nosić w nocy. Jednak w zaawansowanym stadium choroby leczenie bruksizmu bywa dość skomplikowane i często wymaga współdziałania lekarzy różnych specjalności – stomatologów zachowawczych, ortodontów, protetyków, chirurgów szczękowych, a także fizjoterapeutów i psychologów.
W naszej klinice leczenie stomatologiczne szynami jest wspomagane przez zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutów, co daje bardzo dobre rezultaty.