Dlaczego największą korzyść z leczenia ortodontycznego mają dzieci?
Ponieważ dzieci rosną ich leczenie trwa krócej niż leczenie dorosłych. Proste zęby umożliwiają im naturalny i swobodny uśmiech. Prawidłowy zgryz pozwala na swobodne i poprawne wysławianie się. Prawidłowe położenie szczęk i proste żeby umożliwiają harmonijny i proporcjonalny rozwój twarzy. Ładne zęby podnoszą samoocenę i zwiększają poczucie własnej wartości
Kiedy należy z dzieckiem zgłosić się do ortodonty?
Zawsze kiedy coś w wyglądzie lub ustawieniu zębów dziecka nas niepokoi, kiedy jakikolwiek dolny ząb zachodzi na górny.
Kiedy dziecko powyżej 3 roku życia nie chce gryźć twardych pokarmów, w dalszym ciągu ssie palec lub smoczek, ma wyraźnie cofniętą lub wysuniętą bródkę.
W przypadkach asymetrii twarzy.
Jeśli dziecko ma przedwcześnie usunięte zęby mleczne (najczęściej jako powikłanie próchnicy)
Dlaczego należy leczyć dzieci?
Ponieważ:
Żadna wada nie mija sama, natomiast każda z czasem się pogłębia. Jeżeli leczenie dziecka zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie często udaje się uniknąć usuwania zębów stałych z powodów ortodontycznych.
Nieprawidłowy zgryz powoduje nieprawidłową wymowę.
Dzieci rosną, a każda przeszkoda w prawidłowym wzroście i rozwoju skutkuje u dzieci gorzej niż ta sama przeszkoda u dorosłych.
W przypadkach dziedzicznych wad zgryzu lecząc dzieci mamy możliwość wpływu na kierunek wzrostu i możemy zapobiegać powikłaniom wad zgryzu.
Usunięcie szkodliwych nawyków u dzieci umożliwia im prawidłowy rozwój.
Efekty leczenia wad zgryzu u dzieci są lepsze i szybsze niż u dorosłych
Krzywe zęby są źródłem kompleksów nawet u dzieci we wczesnym wieku szkolnym
Kiedy osoby dorosłe powinny udać się do ortodonty?
Jeśli nie są zadowolone z ustawienia swoich zębów, mają opory przed swobodnym uśmiechaniem się, mają wrażenie, że twarz starzeje się za szybko (okolice kątów ust, zewnętrznych kącików oczu).
Jeżeli obserwują wydłużanie się koron zębów lub ich powolne tłoczenie się, zwłaszcza w czasie wyrzynania się ósemek bądź jeżeli ząb lub grupa zębów zaczyna się chwiać.
W przypadkach początków paradontozy.
Przy ścieraniu się zębów, trudności z szerokim otwarciem ust (zwłaszcza rano).
Przy bólach głowy niewiadomego pochodzenia.
Jakie są korzyści z leczenia ortodontycznego dorosłych?
Poprawa wyglądu i samopoczucia, zwiększenie pewności siebie, możliwość swobodnego, szczerego uśmiechania się.
Opóźnienie starzenia się twarzy, i złagodzenie rysów.
Zmniejszenie skłonności do próchnicy i paradontozy
Łatwiejsze i szybsze oczyszczanie zębów. Zmniejszenie skłonności do odkładania się kamienia.
Jaki jest przebieg diagnozowania i leczenia u dorosłych?
Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest dokładny wywiad, w trakcie którego staramy się dowiedzieć jakie są oczekiwania Pacjenta, przeprowadzana jest wstępna analiza rysów twarzy i linii uśmiechu, badanie stanu zgryzu oraz czynności mięśni, pobierane są wyciski, wykonuje się również fotografie twarzy, po czym lekarz kieruje Pacjenta do pracowni rentgenowskiej w celu wykonania zdjęć: ortopantomogramu i teleradiogramu.
Na następnej wizycie przedstawiany jest indywidualny plan leczenia uwzględniający analizę zgryzu, warunków kostnych, analizę profilu twarzy oraz linii uśmiechu.
Po omówieniu i zaakceptowaniu przez Pacjenta planu można rozpocząć leczenie. Na tej wizycie prosimy również Pacjenta o to, aby wybrał rodzaj aparatu, który chce nosić na zębach przez cały czas leczenia. Większość Pacjentów dorosłych leczona jest aparatami stałymi kosmetycznymi, w których przezroczyste zamki naklejane na zęby wykonane są ze szkła szafirowego, jednak możliwe jest również założenie zamków z metalu lub tworzywa ceramicznego.
Do rozpoczęcia leczenia zęby muszą być wyleczone, bez kamienia i osadów, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego.
Zakładanie aparatu na jeden łuk zębowy trwa około 40 minut i jest bezbolesne.
Po założeniu aparatu (najczęściej następnego dnia rano) u części Pacjentów może pojawić się uczucie napięcia, ruchomości zębów związane z rozciągnięciem włókien ozębnej i ból. U części Pacjentów zdarzają się otarcia śluzówki warg i policzków. Objawy te ustępują u większości osób w czasie 10-14 dni.
W zależności od tego jaka jest wada zgryzu i jak duże przesunięcia zębów należy wykonać, aktywne leczenie dorosłych trwa od 2 do 2,5 roku. W tym czasie, w odstępach miesięcznych przeprowadzane są wizyty kontrolne oraz wizyty mające na celu aktywację aparatów.
Po ustawieniu zębów w pożądanym położeniu i stabilizacji zdejmuje się aparaty stałe i wykonuje się z przezroczystego tworzywa płytki retencyjne służące do utrzymywania zębów w ustalonym położeniu i zapobiegające nawrotowi wady.
Co to jest ortodoncja?
Według AAO (Amerykańskiego Towarzystwa Ortodontycznego) ortodoncja jest gałęzią stomatologii specjalizującą się w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu zaburzeń ustawienia zębów i rysów twarzy. Fachowa nazwa tych problemów to „zaburzenia zwarcia”- czyli „ zły zgryz”.
Praktykowanie ortodoncji wymaga profesjonalnych umiejętności wyboru, założenia i kontrolowania aparatów ( takich jak aparaty stałe ), aby ustawić zęby, wargi i szczęki w prawidłowym położeniu i osiągnąć zrównoważenie rysów twarzy.