STOMATOLOGIA

Profilaktyka

Czym jest profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna to nieodłączny element pracy stomatologa z pacjentem. Obejmuje działania zapobiegające powstawaniu i rozwojowi próchnicy, chorób przyzębia i innych schorzeń jamy ustnej. Systematycznie przeprowadzane zabiegi profilaktyczne w naszym gabinecie przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, wraz z zastosowaniem przez pacjenta wskazówek dotyczących codziennej domowej pielęgnacji, gwarantują zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym piękny uśmiech.
W ramach profilaktyki wybieramy odpowiednią dla danego pacjenta metodę szczotkowania i prezentujemy ją na modelu lub w jamie ustnej. Wykonujemy profesjonalne oczyszczenie zębów szczoteczką oraz scaling, czyli usunięcie twardych złogów nazębnych przy użyciu ultradźwięków. Kamień zawiera liczne bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust, a zła higiena znacznie przyspiesza jego odkładanie.

W niektórych przypadkach koniecznie jest również piaskowanie - usunięcie miękkiego osadu i przebarwień powstałych od palenia papierosów, kawy czy herbaty. Zabieg ten wykonujemy przy pomocy piaskarek, które oczyszczają zęby mieszanką piasku z wodą. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Piaskowanie jest często uzupełnieniem scalingu, skutecznie czyszcząc przestrzenie międzyzębowe. Każdy zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów kończy się dokładnym wypolerowaniem wszystkich powierzchni przy użyciu specjalnych past i gumek. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne odczucie gładkości zębów.
Ostatnim etapem kończącym całą wizytę profilaktyczną jest fluoryzacja zębów - powlekanie zębów warstwą preparatu w postaci żelu, lakieru lub pianki, o wysokiej zawartościu fluoru. Zabieg ten  skutecznie znosi nadwrażliwość, wzmacnia szkliwo i zmniejsza podatność na próchnicę.

Profilaktyka dorosłych

Każdy pacjent jest objęty indywidualnym programem profilaktyki i higieny dotyczącym jego konkretnych potrzeb.

Na wizycie kontrolnej higienistka profesjonalnie oczyści Państwa zęby aparatem ultradźwiękowym, który w sposób bezpieczny dla szkliwa usunie kamień nawet z niewidocznych i trudno dostępnych miejsc.

Osad nazębny zostanie bardzo dokładnie usunięty metodą delikatnego piaskowania,  po którym zęby zostaną dokładnie wypolerowane i zaimpregnowane lakierem fluorowym.
Za Państwa zgodą higienistka w ustalonym terminie przypomni o kolejnej wizycie profilaktycznej (ok. pół roku)

Profilaktyka dziecięca

Dzieci wymagają bardzo częstej kontroli.
Zęby które są w trakcie wyżynania nie są jeszcze w pełni zmineralizowane, a przez to są szczególnie wrażliwe na próchnice.
Można temu zapobiec wykonując lakierowanie oraz lakowanie bruzd zębów trzonowych.

W przypadku pojawiających się pierwszych ognisk odwapnień np. przy aparatach ortodontycznych można zastosować nowatorską metodę ICON.

Higienistka w przyjazny dla dziecka sposób przeprowadzi instruktaż prawidłowego szczotkowania. 

KONTAKT

44-100 Gliwice
ul. Głowackiego 1
tel.: 32 232 68 68
info@euromed-baryluk.pl
wyznacz trasę